איך בוחרים שמיכה פוך?

אפשר למצוא כיום שמיכות טבעיות וסינטטיות בדרגות שונות של תפירה; חלקן עשויות מבדים שונים ומכילות סוגים שונים של מילוי, וטווח המחירים בהתאם. התקציב (עד כמה מתחשק לנו להשקיע), הפונקציה (עד כמה קר לנו בלילה), והאותנטיות (עד כמה חשוב לנו לרכוש שמיכת פוך אמיתית) – לכולם תפקיד מרכזי בהחלטה איזו שמיכה לקנות.

שמיכה כבדה היא איכותית פחות, מילוי פלומת אווז עדיף על נוצות אבל יקר פי כמה, ושמיכה סינטטית אפשר לכבס במכונה לא יותר מפעם בשנה; לקראת עונת הכרבולים, קבלו מדריך מפורט לקניית שמיכה מושלמת, פלוס טיפים כיצד לשמור עליה

בחורף שווה להשקיע בשמיכת פוך מחממת ואיכותית, הבעיה היא שהמבחר העצום עלול לבלבל, וקנייה נכונה דורשת הבנה והתמצאות בשוק.
אפשר למצוא כיום שמיכות טבעיות וסינטטיות בדרגות שונות של תפירה; חלקן עשויות מבדים שונים ומכילות סוגים שונים של מילוי, וטווח המחירים בהתאם. התקציב (עד כמה מתחשק לנו להשקיע), הפונקציה (עד כמה קר לנו בלילה), והאותנטיות (עד כמה חשוב לנו לרכוש שמיכת פוך אמיתית) – לכולם תפקיד מרכזי בהחלטה איזו שמיכה לקנות.

שמיכה עם ריבועים? לגמרי רצוי

מהי בעצם שמיכת פוך? אנו משתמשים במילה פוך כדי לתאר שמיכה שכוללת מילוי של חומר מבודד מסוים, שתפקידו לשמור על חום הגוף. בפועל, שמיכת פוך אמיתית עשויה מפלומה או מנוצות של אווז, כך שלמעשה, שמיכת פוך לא יכולה להיות סינטטית.

ישנן שמיכות שהמילוי שלהן כולל רק פלומת אווזים (מוך) – החלק העדין שבקצה הנוצה. הפלומה נעימה יותר למגע, בעלת יכולת בידוד גבוהה יותר וגמישות רבה יותר. אלה הן בדרך כלל גם השמיכות היקרות יותר.

שמיכות טבעיות אחרות יכולות להיות עשויות מנוצות אווז או משילוב של נוצות ופלומה, ביחס משתנה. ככל שאחוז הנוצות במילוי גדול יותר, שמיכת הפוך תהיה כבדה יותר ומחירה נמוך יותר.
לדברי יוסי רובינשטיין, בעל "בית הפוך", שמיכת פוך ליחיד שעשויה מ- 100 אחוז פלומה, תשקול עד קילו ושמיכה זוגית תשקול עד לקילו וחצי. הפלומות האיכותיות והיקרות יותר מגיעות ממרכז ומזרח אירופה, במיוחד הונגריה, פולין, צ'כוסלובקיה ומזרח רומניה. השמיכות המיוצרות במזרח הרחוק נחשבות איכותיות פחות.

השמיכות הסינטטיות יכולות להכיל מילוי של פוליאסטר, אקרלין וניילון, אבל האיכותיות שביניהן מנסות לחקות את הפוך הטבעי, ומכילות סיבים חלולים שאוגרים בתוכם את החום. ככל שהחללים בתוך הסיבים גדולים יותר, הם ילכדו יותר אוויר ויבודדו טוב יותר.

היעילות והאיכות של שמיכת הפוך נבחנת על פי כמה פרמטרים:
1. חלוקת ריבועים:
 פוך טוב צריך להיות מחולק לריבועים או תאים כדי שפיזור הנוצות או הסיבים יהיה אחיד.
2. סוג הבד: כשמדובר בפוך שעשוי מפלומה או מנוצות, רצוי שהכיסוי יהיה מבד שמיוצר מ-100 אחוז כותנה, בצפיפות גבוהה ובחוטים דקים, כדי שהשמיכה תהיה רכה ואטומה על מנת שהנוצות לא יוכלו לברוח. ככל שהציפוי עשוי מיותר סיבי כותנה, הוא ייחשב איכותי יותר. איכות הבד משפיעה גם על היכולת שלו לספוג זיעה ונוזלים.
3. גמישות: בשמיכה איכותית, כשלוחצים על השמיכה היא חוזרת לנפחה הטבעי במהירות.
4. משקל: שמיכה טובה יותר היא זו ששוקלת פחות.

אז כמה זה עולה לנו?

ברכישת שמיכה לחורף, האילוץ התקציבי הוא לעתים הדומיננטי יותר. מחיר שמיכת פוך טבעית ליחיד, באחוזים שונים של פלומה ונוצות, נע בין כמה מאות שקלים ללמעלה מאלף שקל. מחיר שמיכה סינטטית יסתכם בדרך כלל בלא יותר מ- 150-200 שקל. ככלל, שמיכה זוגית עולה בממוצע כ-50 אחוז יותר מאשר שמיכת יחיד.

 ארבעה זוגות רגליים מבצבצות משמיכת פוך לבנה
שמיכות טבעיות יכולות להחזיק מעמד למעלה מעשר שנים | צילום: istockphoto

"מי שרוכש בדרך כלל שמיכות פוך טבעיות הם כאלה שמכירים את איכות הבידוד והייחודיות של השמיכות". עם זאת, יש שחושבים כי לחורף הישראלי מספיקה גם שמיכת נוצות רגילה או שמיכה סינטטית פשוטה יותר.

בשוק ניתן למצוא שמיכות פוך סינטטיות בגדלים המתאימים לילדים ותינוקות. אם הכיסוי אטום היטב והשמיכה היא איכותית, נקייה וסטרילית, אין מניעה לכסות גם תינוקות בפוך מנוצות או פלומה. כיוון שנוצות שייכות לחומרים אלרגניים, מומלץ לילדים ולמבוגרים אלרגיים להסתפק בשמיכות הסינטטיות.

איך שומרים על השמיכות? שמיכות טבעיות יכולות להחזיק מעמד כ-10 שנים ואפילו יותר. את שמיכות הפוך הטבעיות ממליץ רובינשטיין לא לאכסן במקום לח כדי למנוע היווצרות עובש. רצוי גם לאפסן אותן בתוך ציפת בד כלשהי ולא בתוך שקית ניילון, ולאוורר טוב לפני השימוש. לא כדאי לנסות לכבס את השמיכות הטבעיות. במקום זאת כדאי למסור לניקוי יבש.

שמיכות סינטטיות כן ניתנות לכיבוס, אבל הן יהיו עמידות יותר לאורך זמן ללא כיבוס במכונה, בייחוד אם הן עשויות מסיבים חלולים כמו הולופיל או הולופייבר. את השמיכות רצוי להשרות באמבטיה או בגיגית גדולה, ולתלות לייבוש על חבל. אם מכבסים במכונת כביסה, כדאי לעשות זאת רק פעם בשנה.

להשאיר תגובות

המאמר הקשורות

"" נוספה לרשימת המשאלות

Have no product in the cart!
0